Zapalovací svíčky

Proč se zapalovací svíčky zanáší?

Zapalovací svíčky jsou v podstatě navrženy tak, aby byly samočisticí. Když však dojde ke znečištění, dochází ke zvyšování spotřeby energie a spotřeby paliva a emisí. Motory vyžadují určitou specifikaci zapalovací svíčky. Z různých důvodů jsou (např. olejem z pístních kroužků) elektrody svíčky zanášeny uhlíkem a potom dochází k menší jiskře a tím menšímu zápalu paliva.

Zapalovací svíčky

K samočištění svíček dochází při delších jízdách a udržování motoru ve vyšších otáčkách. U krátkých městských cest (start-stop provoz) a popojížděk nejsou teploty dostatečně vysoké, aby podpořily samočistění, takže elektrody zanášejí karbonem. Elektřina posílaná do zapalovací svíčky tvoří zkrat ve cívce, navíc nespálená směs paliva a vzduchu současně cirkuluje, což pomáhá budovat uhlíkové usazeniny i v dalších částech motoru, jako jsou ventily, turbo, katalyzátor a vytváří se nadměrné emise a znečištění.

Naší alternativou je čištění za pomocí vodíku – bez demontáže, v pouhých 60 minutách a v porovnání s výměnou či ručním čištěním podstatně levnější.